Bu yıl sokağa çıkma yasağının olduğu bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayacağız. Bizim sitenin bahçesindeki okulda okudu bizim çocuklar. Her bayramda bahçede 23 Nisan Gösterisine giderdik. Ne kadar heyecanlı ve coşkulu olurdu tüm çocuklar. 23 Nisan Çocukları süslü, rengarenk ve enerji dolu cıvıl cıvıl olurlardı. Onları izlemek bize de çok iyi gelirdi. Bu fotoğraflar o yıllardan. Bu yıl bir buruk geçecek. Okullar sessiz, çocuklar evde. Okul bahçeleri öksüz kaldı. Bayraklarımızı asalım balkonumuza, penceremize, çocuklarımıza evde de olsa bayram coşkusunu hissettirelim. En güzel giysilerini giydirip, oynayalım onlarla. Bugün onların bayramı. Atamıza minnet ve sevgiyle. Bayramınız kutlu olsun çocuklar.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

Kaynak: TBMM Sitesi

4 Yorumlar

 1. Bu anlamlı günde bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim size

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ben teşekkür ediyorum gelip okuyup bir de yorum yaptığınız için🙏

   Sil
 2. Son yıllarda ne yazık ki çok sönük geçiyor bütün Milli Bayramlarımız.. Ama yine de dikkatimi çeken güzel şeyler de oluyor. Pandemi nedeniyle tam kapanma vardı ama bizim Belediye ve İl Emniyet biraz olsun şölen havasında geçebilmesi için her şeyi yaptı bu bayramda:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzelmiş sizin orası bizim buralar hep sessizdi maalesef

   Sil