“Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan,
İnsanlara iyilikle bak.
Eğer saçların güzel olsun istiyorsan,
Bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından.
İnce bir bedense isteğin,
Ekmeğini açlarla bölüş.
Ve güzel dudaklara sahip olmak için,
Sadece güzel sözler söyle..”
Audery Hepburn

50’li ve 60’lı yıllara damgasını vurmuş  bir oyuncu Audrey Hepburn ve onu  zarafeti, başarısı, güzelliği ve iyilikseverliği ile hatırlayanlar çoğunlukta. Arkasında böyle anlamlı sözler bırakmış. İyi ve güzel olabilmenin  ipuçlarını veriyor. Yürek güzelliği, hayata olumlu bakmak çok değerli bir özellik. Hayat tabi ki tozpembe değil. Olumlu bakış açısını yakalamak için de hayatın sorunsuz, tek düze, lay lay lom olması gerekmiyor zaten. Acıyı da yaşıyor insanoğlu, ölümü de hastalığı da. Bu duyguları  yaşamak çok doğalı. Mühim olan, o dipsiz sandığımız kuyuya düşünce kalkmayı başarabilmekte. 
Peygamber Efendimiz de ne güzel söylemiş; "Ya hayır söyle ya da sus" 
Hayır söylemek, güzel sözler sarf etmek hem bizim yüreğimizi onarır hem karşımızdakinin. Gönül almak, bir güler yüz tüm günümüzün iyi geçmesini sağlar. 
Aksi insanları oldum olası anlamamışımdır. Boşuna mı söylemiş Atalarımız "keskin sirke küpüne zarar " diye. Bu kadar negatif  olmaya, somurtmaya, sürekli söylenmeye, her fırsatta nasihat etmeye ne gerek var ki. Hem çevreni bunaltırsın, sen farkında olmadan çevrendeki insanlar senden kaçmaya başlar. Belki de kızın, oğlun, torunun, gelinin hatta eşin bile mecburen yanında olur. Şu kısacık dünyada insanları bu şekilde hissettirmek ne kadar gereksiz. Seninle birlikte olduklarında onlara, mutluluk, huzur, neşe ve rahatlık verebilsen keşke. Ne kadar güzel olur. Bunu biraz düşünsek ne de güzel olur.

14 Yorumlar

 1. ne kadar naif bir yüreği varmış ciden :) ve katılıyorum bu tip insanlardan yakın çevremde var ne yazık ki noluyor uzak durmak için elinizden geleni yapıyorsunuz ne yazık ki

  YanıtlaSil
 2. Yaptığımız her güzel şey eninde sonunda bizi buluyor. Bunu bilerek yaşa öyle öl. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar güzel bir söz. Hepsi de doğru ...

  YanıtlaSil
 4. Ilk paragrafı not aldım.. Güzel bir makele için teşekkürler mavianne

  YanıtlaSil
 5. Audery Hepburn sözü bu yazıya tam gitmiş :)

  YanıtlaSil
 6. Audrey Hepburn ✨ yazdığınız tüm cümlelerin altına imzamı atarım. Keşke herkes en azından çoğunluk böyle düşünebilse

  YanıtlaSil
 7. Keşke herkes bu kadar zarif ve kibar olabilse...

  YanıtlaSil
 8. ne kadar zarif bir kadınmış...bu sözleri söyleyebildiğine göre kalbi de zarifmiş...hani derler ya içinin güzelliği dışına vurmuş..ben bu söze çok inanıyorum..öyle insanlar çok az bulunuyor...bulduğumu hissettiğim zaman böyle insanlara sıkı sıkı sarılıp kaçmasın istiyorum...sevgilerimle....

  YanıtlaSil
 9. Audrey Hepburn harika bir kadındı. Düşüncelerin çok doğru...

  YanıtlaSil
 10. Negatif insanlardan hızlıca uzaklaşıyorum .

  YanıtlaSil
 11. Audrey Hepburn hayatını anlatan mini bir kitap okunuştum ve o zaman hayran olmuştum ona.

  YanıtlaSil
 12. Çok doğru ama bazen çevremizdeki insanları seçme şansımız olmuyor

  YanıtlaSil
 13. Ne güzel söylemiş ve sen de ne güzel yerlere değinmişsin.. Şu kısacık dünyada negatif olmaya ne gerek var değil mi ama ? :)

  YanıtlaSil